Vishay/Sprague TH3A106K6R3E2700
TH3A106K6R3E2700 picture photo
Mfg. Part Number
TH3A106K6R3E2700
Brief Description
CAP TANT 10UF 6.3V 10% 1206
Datasheet Download
TH3A106K6R3E2700.pdf
Availability of TH3A106K6R3E2700
QUANTITY
TH3A106K6R3E2700 Order Process
Ship out your order
Specifications of TH3A106K6R3E2700
Internal Part NumberEIS-TH3A106K6R3E2700
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.7 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TH3A106K6R3E2700
Related LinksTH3A106K, TH3A106K6R3E2700 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TH3A106K6R3E2700 Details Description
Related parts for TH3A106K6R3E2700
FIXED IND 56UH 1.1A 130 MOHM TH datasheet.pdf
IC DAC 16-BIT V-OUT 14-QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CABLE N TYPE - N TYPE 967MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 135V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 200V RADIAL datasheet.pdf