Seiko Instruments S-1167B16-I6T2U
S-1167B16-I6T2U picture photo
Mfg. Part Number
S-1167B16-I6T2U
Brief Description
IC REG LDO 1.6V 0.15A SNT6A
Datasheet Download
S-1167B16-I6T2U.pdf
Availability of S-1167B16-I6T2U
QUANTITY
S-1167B16-I6T2U Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1167B16-I6T2U
Internal Part NumberEIS-S-1167B16-I6T2U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.6V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.54V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD, Flat Leads
Supplier Device PackageSNT-6A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1167B16-I6T2U
Related LinksS-1167B, S-1167B16-I6T2U Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1167B16-I6T2U Details Description
Related parts for S-1167B16-I6T2U
GDT 145V 10KA datasheet.pdf
CONN HOUSING 8POS .156 datasheet.pdf
CONN PLUG 60POS VERT DL SMD datasheet.pdf
IMPACT BP 3X10 GL/W SN/PB datasheet.pdf
2.5 APPLI-M 6 CKT OP/EW WT/POL datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 19VC DO215AB datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 295MA 3.9 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 10POS datasheet.pdf
CABLE SOCKET-SOCKET datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf