Seiko Instruments S-1167B31-I6T2G
S-1167B31-I6T2G picture photo
Mfg. Part Number
S-1167B31-I6T2G
Brief Description
IC REG LDO 3.1V 0.15A SNT6A
Datasheet Download
S-1167B31-I6T2G.pdf
Availability of S-1167B31-I6T2G
QUANTITY
S-1167B31-I6T2G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1167B31-I6T2G
Internal Part NumberEIS-S-1167B31-I6T2G
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.1V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.15V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1167B31-I6T2G
Related LinksS-1167B, S-1167B31-I6T2G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1167B31-I6T2G Details Description
Related parts for S-1167B31-I6T2G
SCOTCH CODE REFILL Q datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS VERT SMD TIN datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 5VIN 15V DIP REG datasheet.pdf
OSC VCXO 9.123456MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES SMD 698K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 47K OHM 20SOIC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.6V 3A SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS SQ FLNG W/PIN datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS datasheet.pdf