Seiko Instruments S-1167B53-I6T2G
S-1167B53-I6T2G picture photo
Mfg. Part Number
S-1167B53-I6T2G
Brief Description
IC REG LDO 5.3V 0.15A SNT6A
Datasheet Download
S-1167B53-I6T2G.pdf
Availability of S-1167B53-I6T2G
QUANTITY
S-1167B53-I6T2G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1167B53-I6T2G
Internal Part NumberEIS-S-1167B53-I6T2G
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5.3V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.14V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1167B53-I6T2G
Related LinksS-1167B, S-1167B53-I6T2G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1167B53-I6T2G Details Description
Related parts for S-1167B53-I6T2G
RES METAL OX 2W 1K OHM 1% AXL datasheet.pdf
RES SMD 105K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 5.69K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 562K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 500MW DO35 datasheet.pdf