Seiko Instruments S-1170B21PD-OTGTFG
S-1170B21PD-OTGTFG picture photo
Mfg. Part Number
S-1170B21PD-OTGTFG
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.1V 0.8A 6HSON
Datasheet Download
S-1170B21PD-OTGTFG.pdf
Availability of S-1170B21PD-OTGTFG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
S-1170B21PD-OTGTFG Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1170B21PD-OTGTFG
Internal Part NumberEIS-S-1170B21PD-OTGTFG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.1V
Current - Output800mA
Voltage - Dropout (Typical)0.15V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-HSON
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1170B21PD-OTGTFG
Related LinksS-1170B21, S-1170B21PD-OTGTFG Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1170B21PD-OTGTFG Details Description
Related parts for S-1170B21PD-OTGTFG
FUSE CERAMIC 4A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
Crystal 18.4320MHz 30ppm Series 50 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 3.01 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 8.5NS 100TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS .100" DUAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 4SKT STR PCB datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 0.2A SOT883 datasheet.pdf