Seiko Instruments S-1170B23PD-OTITFG
S-1170B23PD-OTITFG picture photo
Mfg. Part Number
S-1170B23PD-OTITFG
Brief Description
IC REG LDO 2.3V 0.8A 6HSON
Datasheet Download
S-1170B23PD-OTITFG.pdf
Availability of S-1170B23PD-OTITFG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
S-1170B23PD-OTITFG Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1170B23PD-OTITFG
Internal Part NumberEIS-S-1170B23PD-OTITFG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.3V
Current - Output800mA
Voltage - Dropout (Typical)0.15V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-HSON
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1170B23PD-OTITFG
Related LinksS-1170B23, S-1170B23PD-OTITFG Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1170B23PD-OTITFG Details Description
Related parts for S-1170B23PD-OTITFG
IC RCVR DIFF 5V/3.3V 8-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
CABLE ASSY IPASS X4 M-M 38POS 5M datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 50V C0J RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CBL ASSY 20' TEFLEX NM-TNCM datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 376 I/O 652BGA datasheet.pdf
RES 501.25 OHM 1.5W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
DIODE MODULE 45V 200A TO244AB datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf