Seiko Instruments S-1170B37UC-OTWTFG
S-1170B37UC-OTWTFG picture photo
Mfg. Part Number
S-1170B37UC-OTWTFG
Brief Description
IC REG LDO 3.7V 0.8A SOT89-5
Datasheet Download
S-1170B37UC-OTWTFG.pdf
Availability of S-1170B37UC-OTWTFG
QUANTITY
S-1170B37UC-OTWTFG Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1170B37UC-OTWTFG
Internal Part NumberEIS-S-1170B37UC-OTWTFG
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.7V
Current - Output800mA
Voltage - Dropout (Typical)0.12V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1170B37UC-OTWTFG
Related LinksS-1170B37, S-1170B37UC-OTWTFG Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1170B37UC-OTWTFG Details Description
Related parts for S-1170B37UC-OTWTFG
IC VREF SERIES 10V SOT23-3 datasheet.pdf
FAN BLWR CENT 172X194MM 230VAC datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.5A 126 MOHM datasheet.pdf
IC MONOSTABLE DUAL 16TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS STRGHT PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 1200W datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 31POS SKT datasheet.pdf
RCVR OPT SERCOS SMA HOUSING datasheet.pdf
CONN RECEPT 200POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf