Seiko Instruments S-1170B54PD-OUNTFG
S-1170B54PD-OUNTFG picture photo
Mfg. Part Number
S-1170B54PD-OUNTFG
Brief Description
IC REG LDO 5.4V 0.8A 6HSON
Datasheet Download
S-1170B54PD-OUNTFG.pdf
Availability of S-1170B54PD-OUNTFG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
S-1170B54PD-OUNTFG Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1170B54PD-OUNTFG
Internal Part NumberEIS-S-1170B54PD-OUNTFG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5.4V
Current - Output800mA
Voltage - Dropout (Typical)0.12V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-VDFN Exposed Pad
Supplier Device Package6-HSON
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1170B54PD-OUNTFG
Related LinksS-1170B54, S-1170B54PD-OUNTFG Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1170B54PD-OUNTFG Details Description
Related parts for S-1170B54PD-OUNTFG
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 40A PPAK SO-8 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
RES 59 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
MINITEK PWR4.2 REC TERM datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 7POS datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf