Seiko Instruments S-1200B33-I6T2G
S-1200B33-I6T2G picture photo
Mfg. Part Number
S-1200B33-I6T2G
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.15A SNT6A
Datasheet Download
S-1200B33-I6T2G.pdf
Availability of S-1200B33-I6T2G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
S-1200B33-I6T2G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1200B33-I6T2G
Internal Part NumberEIS-S-1200B33-I6T2G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSNT, HSNT Package Types 06/Nov/2014
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.13V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1200B33-I6T2G
Related LinksS-1200B, S-1200B33-I6T2G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1200B33-I6T2G Details Description
Related parts for S-1200B33-I6T2G
JUMPER-H1507TR/A3049W/H1505TR 5" datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS 2MM TIN-LEAD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 60MHZ RRO 10MSOP datasheet.pdf
IC USB PWR SW W/BOOST CONV 10SON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
41000UF 50V 76X105 85C ST datasheet.pdf