Seiko Instruments S-1200B51-I6T2U
S-1200B51-I6T2U picture photo
Mfg. Part Number
S-1200B51-I6T2U
Brief Description
IC REG LDO 5.1V 0.15A SNT6A
Datasheet Download
S-1200B51-I6T2U.pdf
Availability of S-1200B51-I6T2U
QUANTITY
S-1200B51-I6T2U Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1200B51-I6T2U
Internal Part NumberEIS-S-1200B51-I6T2U
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5.1V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.13V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1200B51-I6T2U
Related LinksS-1200B, S-1200B51-I6T2U Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1200B51-I6T2U Details Description
Related parts for S-1200B51-I6T2U
IC SRAM 1MBIT 70NS 32SOIC datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC +/-12V OUT 1W datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
RES 140 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 48VOUT 50W datasheet.pdf
HAN 16 A FLANSCHGUMMIDICHTUNG datasheet.pdf
BNC(M) FOR COMPOSITE CABLE datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 1.85W SOD64 datasheet.pdf
TRIAC 800V 25A TO220AB datasheet.pdf
ST'D BREAKOFF ASSY datasheet.pdf
OSC XO 74.1758MHZ LVDS SMD datasheet.pdf