Seiko Instruments S-1200B51-M5T1G
S-1200B51-M5T1G picture photo
Mfg. Part Number
S-1200B51-M5T1G
Brief Description
IC REG LDO 5.1V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
S-1200B51-M5T1G.pdf
Availability of S-1200B51-M5T1G
QUANTITY
S-1200B51-M5T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1200B51-M5T1G
Internal Part NumberEIS-S-1200B51-M5T1G
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5.1V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.13V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1200B51-M5T1G
Related LinksS-1200B, S-1200B51-M5T1G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1200B51-M5T1G Details Description
Related parts for S-1200B51-M5T1G
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CAP CER 82PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 115K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRES 60PSI GAUG 12V DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
CONN HDR 120POS 1.27MM datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 21.5VC DO202AA datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf