Seiko Instruments S-35390A-J8T1G
S-35390A-J8T1G picture photo
Mfg. Part Number
S-35390A-J8T1G
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Real Time Clocks
Brief Description
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOP
Datasheet Download
S-35390A-J8T1G.pdf
Availability of S-35390A-J8T1G
QUANTITY
S-35390A-J8T1G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-35390A-J8T1G
Internal Part NumberEIS-S-35390A-J8T1G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Real Time Clocks
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeClock/Calendar
FeaturesAlarm, Leap Year
Memory Size-
Time FormatHH:MM:SS (12/24 hr)
Date FormatYY-MM-DD-dd
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply1.3 V ~ 5.5 V
Voltage - Supply, Battery-
Current - Timekeeping (Max)0.93µA ~ 1.1µA @ 3V ~ 5V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-35390A-J8T1G
Related LinksS-35390, S-35390A-J8T1G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-35390A-J8T1G Details Description
Related parts for S-35390A-J8T1G
Connector Header 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
ADD-A-RACK FOR UPRIGHT CAB RACK datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf
IC SW CURR LIMIT DUAL 16-SOP datasheet.pdf
BOA 17DB LC/UPC BB datasheet.pdf
ANT PHANTOM ELITE UHF 3DB NMO WH datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 200K OHM 14DIP datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 35V 10% 1206 datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 50PPM 3.2X5 datasheet.pdf