Seiko Instruments S-812C56AUA-C3KT2G
S-812C56AUA-C3KT2G picture photo
Mfg. Part Number
S-812C56AUA-C3KT2G
Brief Description
IC REG LDO 5.6V 75MA SOT89-3
Datasheet Download
S-812C56AUA-C3KT2G.pdf
Availability of S-812C56AUA-C3KT2G
QUANTITY
S-812C56AUA-C3KT2G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-812C56AUA-C3KT2G
Internal Part NumberEIS-S-812C56AUA-C3KT2G
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5.6V
Current - Output75mA
Voltage - Dropout (Typical)0.11V @ 10mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-812C56AUA-C3KT2G
Related LinksS-812C56A, S-812C56AUA-C3KT2G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-812C56AUA-C3KT2G Details Description
Related parts for S-812C56AUA-C3KT2G
SWITCH MAGNETIC .75A 10-19AT datasheet.pdf
IC DECODER 3-TO-8 LINE 16DIP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM SOT23-5 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 180MHZ RRO TSOT23-8 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 7.32 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS SKT datasheet.pdf
INSERT FEMALE 6POS+1GND SCREW datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 0.31 OHM 300W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf