Seiko Instruments S-812C58BMC-C5MT2G
S-812C58BMC-C5MT2G picture photo
Mfg. Part Number
S-812C58BMC-C5MT2G
Brief Description
IC REG LDO 5.8V 75MA SOT23-5
Datasheet Download
S-812C58BMC-C5MT2G.pdf
Availability of S-812C58BMC-C5MT2G
QUANTITY
S-812C58BMC-C5MT2G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-812C58BMC-C5MT2G
Internal Part NumberEIS-S-812C58BMC-C5MT2G
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5.8V
Current - Output75mA
Voltage - Dropout (Typical)0.11V @ 10mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 16V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-812C58BMC-C5MT2G
Related LinksS-812C58B, S-812C58BMC-C5MT2G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-812C58BMC-C5MT2G Details Description
Related parts for S-812C58BMC-C5MT2G
IDC CABLE - MPL36K/MC37M/MPL36K datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 5% 16VDC 1913 datasheet.pdf
IC I/O PORT 12BIT ANLG 28-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS 1/4 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS R/A 36POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 24V datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf