Seiko Instruments S-817B15AMC-CWET2G
S-817B15AMC-CWET2G picture photo
Mfg. Part Number
S-817B15AMC-CWET2G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 20MA SOT23-5
Datasheet Download
S-817B15AMC-CWET2G.pdf
Availability of S-817B15AMC-CWET2G
QUANTITY
S-817B15AMC-CWET2G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-817B15AMC-CWET2G
Internal Part NumberEIS-S-817B15AMC-CWET2G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output20mA
Voltage - Dropout (Typical)0.58V @ 10mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-817B15AMC-CWET2G
Related LinksS-817B15A, S-817B15AMC-CWET2G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-817B15AMC-CWET2G Details Description
Related parts for S-817B15AMC-CWET2G
CAP CER 0.1UF 16V Y5V 0805 datasheet.pdf
VARISTOR 16.28V 40A 0805 datasheet.pdf
Crystal 40.0000MHz 10ppm 7pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CMOS 25PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
OSC MEMS 150.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf