Seiko Instruments S-817B18AY-B-G
S-817B18AY-B-G picture photo
Mfg. Part Number
S-817B18AY-B-G
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 20MA TO92-3
Datasheet Download
S-817B18AY-B-G.pdf
Availability of S-817B18AY-B-G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
S-817B18AY-B-G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-817B18AY-B-G
Internal Part NumberEIS-S-817B18AY-B-G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Series-
PackagingBulk
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output20mA
Voltage - Dropout (Typical)0.58V @ 10mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Supplier Device PackageTO-92-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-817B18AY-B-G
Related LinksS-817B1, S-817B18AY-B-G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-817B18AY-B-G Details Description
Related parts for S-817B18AY-B-G
RES SMD 2.1K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 1.18K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
PREMO-FLEX 0.50 JMPR LGT 305 datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 12AWG GREEN 100' datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf