Seiko Instruments S-817B56AMC-CXTT2G
S-817B56AMC-CXTT2G picture photo
Mfg. Part Number
S-817B56AMC-CXTT2G
Brief Description
IC REG LDO 5.6V 75MA SOT23-5
Datasheet Download
S-817B56AMC-CXTT2G.pdf
Availability of S-817B56AMC-CXTT2G
QUANTITY
S-817B56AMC-CXTT2G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-817B56AMC-CXTT2G
Internal Part NumberEIS-S-817B56AMC-CXTT2G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output5.6V
Current - Output75mA
Voltage - Dropout (Typical)0.15V @ 10mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C