Seiko Instruments S-818A22AUC-BGCT2G
S-818A22AUC-BGCT2G picture photo
Mfg. Part Number
S-818A22AUC-BGCT2G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.2V 0.1A SOT89-5
Datasheet Download
S-818A22AUC-BGCT2G.pdf
Availability of S-818A22AUC-BGCT2G
QUANTITY
S-818A22AUC-BGCT2G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-818A22AUC-BGCT2G
Internal Part NumberEIS-S-818A22AUC-BGCT2G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.2V
Current - Output100mA
Voltage - Dropout (Typical)0.51V @ 60mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-89-5/6
Supplier Device PackageSOT-89-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-818A22AUC-BGCT2G
Related LinksS-818A22A, S-818A22AUC-BGCT2G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-818A22AUC-BGCT2G Details Description
Related parts for S-818A22AUC-BGCT2G
RES SMD 51K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 14DIP datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller Backlight 10-uMAX datasheet.pdf
TXRX ESD 5V RS-485/422 10-MSOP datasheet.pdf
IC LOAD SW CTRL 1CH 6-DFN datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming 350mA Automotive, Lighting, Signage 16-TQFN (5x5) datasheet.pdf
IC MCU 16BIT FLASH 100-LQFP datasheet.pdf
BOARD EVAL AS1324-AD datasheet.pdf
CABLE 5POS R/A SOCKET 10M datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 250V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf