Seiko Instruments S-818A35AUC-BGPT2G
S-818A35AUC-BGPT2G picture photo
Mfg. Part Number
S-818A35AUC-BGPT2G
Brief Description
IC REG LDO 3.5V 0.2A SOT89-5
Datasheet Download
S-818A35AUC-BGPT2G.pdf
Availability of S-818A35AUC-BGPT2G
QUANTITY
S-818A35AUC-BGPT2G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-818A35AUC-BGPT2G
Internal Part NumberEIS-S-818A35AUC-BGPT2G
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.5V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)0.24V @ 60mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-818A35AUC-BGPT2G
Related LinksS-818A35A, S-818A35AUC-BGPT2G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-818A35AUC-BGPT2G Details Description
Related parts for S-818A35AUC-BGPT2G
FIXED IND 330UH 950MA 640 MOHM datasheet.pdf
IC FLASH 512MBIT 105NS 56TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
1230 SILVER 500 FT datasheet.pdf
CAP CER 7PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
CONN M8 MALE 4POS datasheet.pdf