Vicor Corporation V24A24H400BL
V24A24H400BL picture photo
Mfg. Part Number
V24A24H400BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W
Datasheet Download
V24A24H400BL.pdf
Availability of V24A24H400BL
QUANTITY
V24A24H400BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V24A24H400BL
Internal Part NumberEIS-V24A24H400BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88.2%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24A24H400BL
Related LinksV24A24, V24A24H400BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24A24H400BL Details Description
Related parts for V24A24H400BL
FIXED IND 15MH 200MA 10.5 OHM TH datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 12POS 2.5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CABLE ASSY 41POS RCPT-RCPT 8" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
CERAMIC DIPLEXER 2.45/5.5 GHZ datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 20% 160VDC AXIAL datasheet.pdf