Vishay/Dale RNC55J4701BRB14
RNC55J4701BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J4701BRB14
Brief Description
RES 4.7K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J4701BRB14.pdf
Availability of RNC55J4701BRB14
QUANTITY
RNC55J4701BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J4701BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J4701BRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J4701BRB14
Related LinksRNC55J4, RNC55J4701BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J4701BRB14 Details Description
Related parts for RNC55J4701BRB14
LG DMM KIT FLUKE 80 SERIES datasheet.pdf
TERM RING 6AWG #3/8 PLASTI-G datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 200V X7R AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 12A 5V datasheet.pdf
78K0 IB2 UPD78F0756 TEST datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS .5MM VERT SMD datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LTC4266A-2 datasheet.pdf
RES 56K OHM 1/2W .05% AXIAL datasheet.pdf
LEAD 4MM BANANA STKSHTH PP SILIC datasheet.pdf