Bel Fuse Inc. UIE48T10120-PDA0G
UIE48T10120-PDA0G picture photo
Mfg. Part Number
UIE48T10120-PDA0G
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
18-75VIN 12VOUT 10A +EN
Datasheet Download
UIE48T10120-PDA0G.pdf
Availability of UIE48T10120-PDA0G
QUANTITY
UIE48T10120-PDA0G Order Process
Ship out your order
Specifications of UIE48T10120-PDA0G
Internal Part NumberEIS-UIE48T10120-PDA0G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUIB Series DC/DC Converters
Standard Package140
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesUIB
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series120W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.30" L x 0.90" W x 0.44" H (58.4mm x 22.8mm x 11.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency92.5%
Power (Watts) - Max120W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UIE48T10120-PDA0G
Related LinksUIE48T10, UIE48T10120-PDA0G Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
UIE48T10120-PDA0G Details Description
Related parts for UIE48T10120-PDA0G
ATTENUATOR 1 DB 50 OHM 0402 SMD datasheet.pdf
IC UNIV BUS TXRX 18BIT 56SSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 250MW SOD882 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 19.44MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
762 TB SPR PLU F/SCREW datasheet.pdf
OSC BLANK CMOS 3.2X5MM 4DFN datasheet.pdf
762 TB PLU PLU LOW-TYPE datasheet.pdf
+5 V Powered CMOS RS-232 Drivers/Receivers IC datasheet.pdf