Seiko Instruments S-818A39AUC-BGTT2G
S-818A39AUC-BGTT2G picture photo
Mfg. Part Number
S-818A39AUC-BGTT2G
Brief Description
IC REG LDO 3.9V 0.2A SOT89-5
Datasheet Download
S-818A39AUC-BGTT2G.pdf
Availability of S-818A39AUC-BGTT2G
QUANTITY
S-818A39AUC-BGTT2G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-818A39AUC-BGTT2G
Internal Part NumberEIS-S-818A39AUC-BGTT2G
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.9V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)0.24V @ 60mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-818A39AUC-BGTT2G
Related LinksS-818A39A, S-818A39AUC-BGTT2G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-818A39AUC-BGTT2G Details Description
Related parts for S-818A39AUC-BGTT2G
RES SMD 11.8K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 680 OHM 5% 0805 datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 1W 15V 67MA OUT datasheet.pdf
CBL AB 1771-IGD 2.0M datasheet.pdf
LED DISPLAY MATRIX RED 1.2 5X7 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf