Seiko Instruments S-818A60AUC-BHOT2G
S-818A60AUC-BHOT2G picture photo
Mfg. Part Number
S-818A60AUC-BHOT2G
Brief Description
IC REG LDO 6V 0.3A SOT89-5
Datasheet Download
S-818A60AUC-BHOT2G.pdf
Availability of S-818A60AUC-BHOT2G
QUANTITY
S-818A60AUC-BHOT2G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-818A60AUC-BHOT2G
Internal Part NumberEIS-S-818A60AUC-BHOT2G
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output6V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.17V @ 60mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-818A60AUC-BHOT2G
Related LinksS-818A60A, S-818A60AUC-BHOT2G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-818A60AUC-BHOT2G Details Description
Related parts for S-818A60AUC-BHOT2G
IC COUNTER BINARY UP/DOWN 16-DIP datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 90-SEC 28-SOIC datasheet.pdf
CBL RIBN 50COND TWIST-PAIR 100' datasheet.pdf
MINI CABLE TIES ON REEL BLK 5.6" datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 5.0V SOT23-5 datasheet.pdf
SENSOR OPTO REFL 2M CONN MOD datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 2.5V 30A datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 16A 4 MOHM SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 2W SMBG datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 180D datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 24VDC PUSH-PULL datasheet.pdf