Seiko Instruments S-8331A30FS-T2-G
S-8331A30FS-T2-G picture photo
Mfg. Part Number
S-8331A30FS-T2-G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BOOST ADJ 0.3A 8SSOP
Datasheet Download
S-8331A30FS-T2-G.pdf
Availability of S-8331A30FS-T2-G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
S-8331A30FS-T2-G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-8331A30FS-T2-G
Internal Part NumberEIS-S-8331A30FS-T2-G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLS-8330 Series 18/Feb/2015
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Up
Output ConfigurationPositive
TopologyBoost
Output TypeAdjustable
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2V
Voltage - Input (Max)9V
Voltage - Output (Min/Fixed)18V
Voltage - Output (Max)30V
Current - Output300mA (Switch)
Frequency - Switching180kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-20°C ~ 70°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-LSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package8-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-8331A30FS-T2-G
Related LinksS-8331A3, S-8331A30FS-T2-G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-8331A30FS-T2-G Details Description
Related parts for S-8331A30FS-T2-G
IC MPU SIAP 40MHZ 208QFP datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY 21POS VERT 15AU datasheet.pdf
HM2Y280 5-ROW LOWER SHIELD TOOL datasheet.pdf
IC FIFO ASYNCH 1KX9 25NS 28DIP datasheet.pdf
FUSE REDUCER CLASS H 200 TO 60A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SIDE datasheet.pdf
RES 25.2K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf