Seiko Instruments S-8354A27MA-JQMT2G
S-8354A27MA-JQMT2G picture photo
Mfg. Part Number
S-8354A27MA-JQMT2G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BOOST 2.7V 0.3A SOT23-3
Datasheet Download
S-8354A27MA-JQMT2G.pdf
Availability of S-8354A27MA-JQMT2G
QUANTITY
S-8354A27MA-JQMT2G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-8354A27MA-JQMT2G
Internal Part NumberEIS-S-8354A27MA-JQMT2G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionStep-Up
Output ConfigurationPositive
TopologyBoost
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)0.9V
Voltage - Input (Max)10V
Voltage - Output (Min/Fixed)2.7V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output300mA (Switch)
Frequency - Switching50kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-8354A27MA-JQMT2G
Related LinksS-8354A27, S-8354A27MA-JQMT2G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-8354A27MA-JQMT2G Details Description
Related parts for S-8354A27MA-JQMT2G
CONN HEADER 50POS 5MM SMD 0.5MM datasheet.pdf
KNOB BLK GLOSS.925"DIA 6MM SHAFT datasheet.pdf
RES SMD 12.4 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 16V 11A RADIAL datasheet.pdf
IC HOT SWAP CONTROLLER 10MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
EX2 DEBURRING WHEEL 12" 8S MED datasheet.pdf
CAP TANT POLY 20UF 60V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 100MA 6.8 OHM datasheet.pdf