Seiko Instruments S-L2980A29PN-TF-G
S-L2980A29PN-TF-G picture photo
Mfg. Part Number
S-L2980A29PN-TF-G
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.9V 0.15A 5SON
Datasheet Download
S-L2980A29PN-TF-G.pdf
Availability of S-L2980A29PN-TF-G
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
S-L2980A29PN-TF-G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-L2980A29PN-TF-G
Internal Part NumberEIS-S-L2980A29PN-TF-G
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.9V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.13V @ 50mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 10V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-SON
Supplier Device Package5-SON
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-L2980A29PN-TF-G
Related LinksS-L2980A, S-L2980A29PN-TF-G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-L2980A29PN-TF-G Details Description
Related parts for S-L2980A29PN-TF-G
IC REG BUCK 3.3V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 562K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 7.62MM datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 45UF 10% 800VDC RAD 4LD datasheet.pdf
RES SMD 7.68K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
XYZ-AXIS ELECT COND 1"X5YDS datasheet.pdf
MICRO 51C P 20" WHT JACKP datasheet.pdf
CAP CER 11PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 4V 0.2A 5SOT23 datasheet.pdf