API Delevan S0402-10NF1
S0402-10NF1 picture photo
Mfg. Part Number
S0402-10NF1
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10NH 475MA 210 MOHM
Datasheet Download
S0402-10NF1.pdf
Availability of S0402-10NF1
QUANTITY
S0402-10NF1 Order Process
Ship out your order
Specifications of S0402-10NF1
Internal Part NumberEIS-S0402-10NF1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS0402
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreAlumina
Inductance10nH
Tolerance±1%
Current Rating475mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)210 mOhm Max
Q @ Freq20 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant3.9GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.043" L x 0.025" W (1.09mm x 0.64mm)
Height - Seated (Max)0.030" (0.76mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S0402-10NF1
Related LinksS0402, S0402-10NF1 Datasheet, API Delevan Distributor
S0402-10NF1 Details Description
Related parts for S0402-10NF1
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .045"D .045"L datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 78POS 2MM SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 75A TO262 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 12A SYNC 20TSSOP datasheet.pdf
CONN MALE TERM 16-20AWG GOLD datasheet.pdf
RES 22.6 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf