API Delevan S0402-10NF1E
S0402-10NF1E picture photo
Mfg. Part Number
S0402-10NF1E
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10NH 475MA 210 MOHM
Datasheet Download
S0402-10NF1E.pdf
Availability of S0402-10NF1E
QUANTITY
S0402-10NF1E Order Process
Ship out your order
Specifications of S0402-10NF1E
Internal Part NumberEIS-S0402-10NF1E
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS0402
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreAlumina
Inductance10nH
Tolerance±1%
Current Rating475mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)210 mOhm Max
Q @ Freq20 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant3.9GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.043" L x 0.025" W (1.09mm x 0.64mm)
Height - Seated (Max)0.030" (0.76mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S0402-10NF1E
Related LinksS0402-, S0402-10NF1E Datasheet, API Delevan Distributor
S0402-10NF1E Details Description
Related parts for S0402-10NF1E
IC LINE DECODER DUAL 16-SOIC datasheet.pdf
MINI PV CTW 30AU 28-32 AWG datasheet.pdf
CAP CER 330PF 1KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY OPTO 80V 0.07A SOP16 datasheet.pdf
Crystal 32.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CABLE 3COND 22AWG NATURAL 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf