API Delevan S0402-12NF3E
S0402-12NF3E picture photo
Mfg. Part Number
S0402-12NF3E
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 12NH 475MA 220 MOHM
Datasheet Download
S0402-12NF3E.pdf
Availability of S0402-12NF3E
QUANTITY
S0402-12NF3E Order Process
Ship out your order
Specifications of S0402-12NF3E
Internal Part NumberEIS-S0402-12NF3E
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS0402
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreAlumina
Inductance12nH
Tolerance±1%
Current Rating475mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)220 mOhm Max
Q @ Freq21 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant3.6GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.043" L x 0.025" W (1.09mm x 0.64mm)
Height - Seated (Max)0.030" (0.76mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S0402-12NF3E
Related LinksS0402-, S0402-12NF3E Datasheet, API Delevan Distributor
S0402-12NF3E Details Description
Related parts for S0402-12NF3E
NUT DRIVER HEX SOCKET 9MM 9.45" datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 70MA 5.6 OHM SMD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14TSSOP datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 1.2A (Flash) Camera Flash 12-DSBGA (1.53x1.98) datasheet.pdf
IC OPAMP GP 90KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES 106 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf