API Delevan S0402-27NG1S
S0402-27NG1S picture photo
Mfg. Part Number
S0402-27NG1S
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 27NH 400MA 360 MOHM
Datasheet Download
S0402-27NG1S.pdf
Availability of S0402-27NG1S
QUANTITY
S0402-27NG1S Order Process
Ship out your order
Specifications of S0402-27NG1S
Internal Part NumberEIS-S0402-27NG1S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS0402
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreAlumina
Inductance27nH
Tolerance±2%
Current Rating400mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)360 mOhm Max
Q @ Freq23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant2.48GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.043" L x 0.025" W (1.09mm x 0.64mm)
Height - Seated (Max)0.030" (0.76mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S0402-27NG1S
Related LinksS0402-, S0402-27NG1S Datasheet, API Delevan Distributor
S0402-27NG1S Details Description
Related parts for S0402-27NG1S
RES SMD 261 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.049" (1.25mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 35V 10% 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 16MBIT 10NS 48VFBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 1.053A 110 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf