API Delevan S0402-2N2G3E
S0402-2N2G3E picture photo
Mfg. Part Number
S0402-2N2G3E
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2NH 950MA 90 MOHM
Datasheet Download
S0402-2N2G3E.pdf
Availability of S0402-2N2G3E
QUANTITY
S0402-2N2G3E Order Process
Ship out your order
Specifications of S0402-2N2G3E
Internal Part NumberEIS-S0402-2N2G3E
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS0402
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreAlumina
Inductance2.2nH
Tolerance±2%
Current Rating950mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)90 mOhm Max
Q @ Freq18 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant8.5GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.043" L x 0.025" W (1.09mm x 0.64mm)
Height - Seated (Max)0.030" (0.76mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S0402-2N2G3E
Related LinksS0402-, S0402-2N2G3E Datasheet, API Delevan Distributor
S0402-2N2G3E Details Description
Related parts for S0402-2N2G3E
TERM BLOCK PLUG 17POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 8NS 100TQFP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 31.6KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 9-18VIN 05VOUT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
BEND RELIEF 3.0MM YELLOW datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
TVS POLYZEN SMD 5.6V datasheet.pdf
4 SIL MALE HORIZ CONN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf