API Delevan S0402-33NF1B
S0402-33NF1B picture photo
Mfg. Part Number
S0402-33NF1B
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 33NH 400MA 370 MOHM
Datasheet Download
S0402-33NF1B.pdf
Availability of S0402-33NF1B
QUANTITY
S0402-33NF1B Order Process
Ship out your order
Specifications of S0402-33NF1B
Internal Part NumberEIS-S0402-33NF1B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS0402
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreAlumina
Inductance33nH
Tolerance±1%
Current Rating400mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)370 mOhm Max
Q @ Freq23 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant2.35GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.043" L x 0.025" W (1.09mm x 0.64mm)
Height - Seated (Max)0.030" (0.76mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S0402-33NF1B
Related LinksS0402-, S0402-33NF1B Datasheet, API Delevan Distributor
S0402-33NF1B Details Description
Related parts for S0402-33NF1B
IDC CABLE - MSR40K/MC40F/MCG40K datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 150KHZ 16SOIC datasheet.pdf
TXRX 10/100 LINKMD 3.3V 48-SSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMA datasheet.pdf
TRANSISTOR NPN 2GHZ M33 datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP GOLD SIZE 20 datasheet.pdf
RES SMD 18.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 11 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 25POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf