API Delevan S0402-4N7G2E
S0402-4N7G2E picture photo
Mfg. Part Number
S0402-4N7G2E
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.7NH 600MA 150 MOHM
Datasheet Download
S0402-4N7G2E.pdf
Availability of S0402-4N7G2E
QUANTITY
S0402-4N7G2E Order Process
Ship out your order
Specifications of S0402-4N7G2E
Internal Part NumberEIS-S0402-4N7G2E
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS0402
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreAlumina
Inductance4.7nH
Tolerance±2%
Current Rating600mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)150 mOhm Max
Q @ Freq14 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant4.7GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.043" L x 0.025" W (1.09mm x 0.64mm)
Height - Seated (Max)0.030" (0.76mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S0402-4N7G2E
Related LinksS0402-, S0402-4N7G2E Datasheet, API Delevan Distributor
S0402-4N7G2E Details Description
Related parts for S0402-4N7G2E
RES SMD 56.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 1.4 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES 14 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN VT SHDR CPI HDR GOLD 10POS datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 10% 750VAC SCREW datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 110A TO-263 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf