API Delevan S0402-56NG1
S0402-56NG1 picture photo
Mfg. Part Number
S0402-56NG1
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 56NH 100MA 1 OHM SMD
Datasheet Download
S0402-56NG1.pdf
Availability of S0402-56NG1
QUANTITY
S0402-56NG1 Order Process
Ship out your order
Specifications of S0402-56NG1
Internal Part NumberEIS-S0402-56NG1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS0402
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreAlumina
Inductance56nH
Tolerance±2%
Current Rating100mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1 Ohm Max
Q @ Freq21 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant1.7GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.043" L x 0.025" W (1.09mm x 0.64mm)
Height - Seated (Max)0.030" (0.76mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S0402-56NG1
Related LinksS0402, S0402-56NG1 Datasheet, API Delevan Distributor
S0402-56NG1 Details Description
Related parts for S0402-56NG1
TOOL LONG NOSE SERR SHEAR CUT datasheet.pdf
RES SMD 16.9KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 2-INP 8-SOIC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 330 OHM 5% 2500W datasheet.pdf
RES SMD 1.43K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.7A 87 MOHM SMD datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV RS422/RS485 32BGA datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A SC70-5 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf