Vishay/Dale RWR84S17R8FRB12
RWR84S17R8FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S17R8FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 17.8 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S17R8FRB12.pdf
Availability of RWR84S17R8FRB12
QUANTITY
RWR84S17R8FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S17R8FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR84S17R8FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)17.8
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S17R8FRB12
Related LinksRWR84S1, RWR84S17R8FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S17R8FRB12 Details Description
Related parts for RWR84S17R8FRB12
RES SMD 3.74K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 7.62MM datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
CAP MICA 0.016UF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf