API Delevan S0402-56NH2
S0402-56NH2 picture photo
Mfg. Part Number
S0402-56NH2
Brief Description
FIXED IND 56NH 100MA 1 OHM SMD
Datasheet Download
S0402-56NH2.pdf
Availability of S0402-56NH2
QUANTITY
S0402-56NH2 Order Process
Ship out your order
Specifications of S0402-56NH2
Internal Part NumberEIS-S0402-56NH2
Material - CoreAlumina
Inductance56nH
Tolerance±3%
Current Rating100mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1 Ohm Max
Q @ Freq21 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant1.7GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.043" L x 0.025" W (1.09mm x 0.64mm)
Height - Seated (Max)0.030" (0.76mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S0402-56NH2
Related LinksS0402, S0402-56NH2 Datasheet, API Delevan Distributor
S0402-56NH2 Details Description
Related parts for S0402-56NH2
EVAL BOARD FOR L6902 SERIES datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
UM10-4830 SAFETY MAT 10M CABLE datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
SPIRAL WRAP .25 6.3MM X 100' datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
IC SDRAM 16MX16 143MHZ 54TSOP datasheet.pdf