API Delevan S0402-56NH2
S0402-56NH2 picture photo
Mfg. Part Number
S0402-56NH2
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 56NH 100MA 1 OHM SMD
Datasheet Download
S0402-56NH2.pdf
Availability of S0402-56NH2
QUANTITY
S0402-56NH2 Order Process
Ship out your order
Specifications of S0402-56NH2
Internal Part NumberEIS-S0402-56NH2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS0402
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreAlumina
Inductance56nH
Tolerance±3%
Current Rating100mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1 Ohm Max
Q @ Freq21 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant1.7GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.043" L x 0.025" W (1.09mm x 0.64mm)
Height - Seated (Max)0.030" (0.76mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S0402-56NH2
Related LinksS0402, S0402-56NH2 Datasheet, API Delevan Distributor
S0402-56NH2 Details Description
Related parts for S0402-56NH2
CONN HEADER .100 SNGL STR 30POS datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 96POS R/A GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
8P MIN D-FLACHF GEH datasheet.pdf
CONN POWER PLUG PIN SET 4POS datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
WEATHER SEALED EXPLOSION-PROOF datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
CONN HEADER .079" 40POS datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT SKT datasheet.pdf