API Delevan S0402-56NH3
S0402-56NH3 picture photo
Mfg. Part Number
S0402-56NH3
Brief Description
FIXED IND 56NH 100MA 1 OHM SMD
Datasheet Download
S0402-56NH3.pdf
Availability of S0402-56NH3
QUANTITY
S0402-56NH3 Order Process
Ship out your order
Specifications of S0402-56NH3
Internal Part NumberEIS-S0402-56NH3
Material - CoreAlumina
Inductance56nH
Tolerance±3%
Current Rating100mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1 Ohm Max
Q @ Freq21 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant1.7GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.043" L x 0.025" W (1.09mm x 0.64mm)
Height - Seated (Max)0.030" (0.76mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S0402-56NH3
Related LinksS0402, S0402-56NH3 Datasheet, API Delevan Distributor
S0402-56NH3 Details Description
Related parts for S0402-56NH3
RES SMD 33 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC 5.0V PROG CMOS PWRDN 25PPM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 390 OHM 2010 datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS DUAL VERT GOLD datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR SP6120 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
LSF-SMT 7.62/03/180 3.5 BK datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 162MA 3.9 OHM TH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf