API Delevan S0402-56NH3
S0402-56NH3 picture photo
Mfg. Part Number
S0402-56NH3
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 56NH 100MA 1 OHM SMD
Datasheet Download
S0402-56NH3.pdf
Availability of S0402-56NH3
QUANTITY
S0402-56NH3 Order Process
Ship out your order
Specifications of S0402-56NH3
Internal Part NumberEIS-S0402-56NH3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS0402
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreAlumina
Inductance56nH
Tolerance±3%
Current Rating100mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1 Ohm Max
Q @ Freq21 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant1.7GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.043" L x 0.025" W (1.09mm x 0.64mm)
Height - Seated (Max)0.030" (0.76mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S0402-56NH3
Related LinksS0402, S0402-56NH3 Datasheet, API Delevan Distributor
S0402-56NH3 Details Description
Related parts for S0402-56NH3
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC GATE OR 1CH 2-INP SOT-23-5 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 3/8-24 UNF 4-20MA datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
IC FPGA 160 I/O 225CSPBGA datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2.75A 58 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIN-SIGNAL C064MS-3 0C1-2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 25A 8VSON datasheet.pdf