API Delevan S0402-56NJ3
S0402-56NJ3 picture photo
Mfg. Part Number
S0402-56NJ3
Brief Description
FIXED IND 56NH 100MA 1 OHM SMD
Datasheet Download
S0402-56NJ3.pdf
Availability of S0402-56NJ3
QUANTITY
S0402-56NJ3 Order Process
Ship out your order
Specifications of S0402-56NJ3
Internal Part NumberEIS-S0402-56NJ3
Material - CoreAlumina
Inductance56nH
Tolerance±5%
Current Rating100mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1 Ohm Max
Q @ Freq21 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant1.7GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.043" L x 0.025" W (1.09mm x 0.64mm)
Height - Seated (Max)0.030" (0.76mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S0402-56NJ3
Related LinksS0402, S0402-56NJ3 Datasheet, API Delevan Distributor
S0402-56NJ3 Details Description
Related parts for S0402-56NJ3
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SER 16-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 2.8UH 2.9A 15.3 MOHM datasheet.pdf
ETHERNET CONN KIT W/TOOL datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 20% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 0.5A HOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 120V datasheet.pdf