Vishay/Dale RN55C3572DB14
RN55C3572DB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3572DB14
Brief Description
RES 35.7K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3572DB14.pdf
Availability of RN55C3572DB14
QUANTITY
RN55C3572DB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3572DB14
Internal Part NumberEIS-RN55C3572DB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)35.7k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3572DB14
Related LinksRN55C3, RN55C3572DB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3572DB14 Details Description
Related parts for RN55C3572DB14
JUMPER-H1500TR/A2015W/H1500TR 5" datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
CORD DBL BANA W/SHIELD LINE 18" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAM POSITIONER 8 PNP OUT datasheet.pdf
Crystal 10.0000MHz 10ppm 10pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES 294 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470000UF 20% 25V SCREW datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 38000UF 16V SCREW datasheet.pdf