API Delevan S0402-56NJ3D
S0402-56NJ3D picture photo
Mfg. Part Number
S0402-56NJ3D
Brief Description
FIXED IND 56NH 100MA 1 OHM SMD
Datasheet Download
S0402-56NJ3D.pdf
Availability of S0402-56NJ3D
QUANTITY
S0402-56NJ3D Order Process
Ship out your order
Specifications of S0402-56NJ3D
Internal Part NumberEIS-S0402-56NJ3D
Material - CoreAlumina
Inductance56nH
Tolerance±5%
Current Rating100mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1 Ohm Max
Q @ Freq21 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant1.7GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.043" L x 0.025" W (1.09mm x 0.64mm)
Height - Seated (Max)0.030" (0.76mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S0402-56NJ3D
Related LinksS0402-, S0402-56NJ3D Datasheet, API Delevan Distributor
S0402-56NJ3D Details Description
Related parts for S0402-56NJ3D
BOX ABS GRAY 6.88"L X 4.88"W datasheet.pdf
RES SMD 26.1K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC CNTRLR PCI EXP DL 36TQFN datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LP38853 datasheet.pdf
THYRISTOR 180V 150A SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P2C R/A UNSHLD datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 152 TYPE D 19POS datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf