Vishay/BCcomponents S152K53X7RR63K7R
S152K53X7RR63K7R picture photo
Mfg. Part Number
S152K53X7RR63K7R
Brief Description
CAP CER 1500PF 3KV X7R RADIAL
Datasheet Download
S152K53X7RR63K7R.pdf
Availability of S152K53X7RR63K7R
QUANTITY
S152K53X7RR63K7R Order Process
Ship out your order
Specifications of S152K53X7RR63K7R
Internal Part NumberEIS-S152K53X7RR63K7R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesS
PackagingBulk
Capacitance1500pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated3000V (3kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.531" Dia (13.50mm)
Height - Seated (Max)0.720" (18.30mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S152K53X7RR63K7R
Related LinksS152K53X, S152K53X7RR63K7R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
S152K53X7RR63K7R Details Description
Related parts for S152K53X7RR63K7R
CONN HEADER 10POS 4.2MM VERT TIN datasheet.pdf
IC BUFFER TRI-ST QD N-INV 14DIP datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 2MHZ 14SOIC datasheet.pdf
IC CURRENT REGULATOR DPAK datasheet.pdf
RES 8.87K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOUSING XMA 2POS BLUE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
RES 4.48K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 820 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
TOOL ACCY datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.091UF RADIAL datasheet.pdf