API Delevan S0402-68NF3S
S0402-68NF3S picture photo
Mfg. Part Number
S0402-68NF3S
Brief Description
FIXED IND 68NH 100MA 1.18 OHM
Datasheet Download
S0402-68NF3S.pdf
Availability of S0402-68NF3S
QUANTITY
S0402-68NF3S Order Process
Ship out your order
Specifications of S0402-68NF3S
Internal Part NumberEIS-S0402-68NF3S
Material - CoreAlumina
Inductance68nH
Tolerance±1%
Current Rating100mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.18 Ohm Max
Q @ Freq20 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant1.62GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.043" L x 0.025" W (1.09mm x 0.64mm)
Height - Seated (Max)0.030" (0.76mm)