API Delevan S0402-68NJ2B
S0402-68NJ2B picture photo
Mfg. Part Number
S0402-68NJ2B
Brief Description
FIXED IND 68NH 100MA 1.18 OHM
Datasheet Download
S0402-68NJ2B.pdf
Availability of S0402-68NJ2B
QUANTITY
S0402-68NJ2B Order Process
Ship out your order
Specifications of S0402-68NJ2B
Internal Part NumberEIS-S0402-68NJ2B
Material - CoreAlumina
Inductance68nH
Tolerance±5%
Current Rating100mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.18 Ohm Max
Q @ Freq20 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant1.62GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.043" L x 0.025" W (1.09mm x 0.64mm)
Height - Seated (Max)0.030" (0.76mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S0402-68NJ2B
Related LinksS0402-, S0402-68NJ2B Datasheet, API Delevan Distributor
S0402-68NJ2B Details Description
Related parts for S0402-68NJ2B
MODULE PWR ENTRY SNAPIN FEET PCB datasheet.pdf
INDICATOR RECT BLK HSNG RED LED datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RES SMD 3.6 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 125V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 88.7KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
Connector Socket 76 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf