| Internal Part Number | EIS-S05K250G | |
| Product Training Modules | SMD Disk Varistors Circuit Protection Offering | |
| Standard Package | 1,500 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Varistor Voltage (Min) | 351V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 390V | |
| Varistor Voltage (Max) | 429V | |
| Current - Surge | 400A | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 250VAC | |
| Maximum DC Volts | 320VDC | |
| Energy | 8.2J | |
| Package / Case | Disc 5mm | |