API Delevan S0603-10NG1C
S0603-10NG1C picture photo
Mfg. Part Number
S0603-10NG1C
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10NH 700MA 160 MOHM
Datasheet Download
S0603-10NG1C.pdf
Availability of S0603-10NG1C
QUANTITY
S0603-10NG1C Order Process
Ship out your order
Specifications of S0603-10NG1C
Internal Part NumberEIS-S0603-10NG1C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS0603
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreAlumina
Inductance10nH
Tolerance±2%
Current Rating700mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)160 mOhm Max
Q @ Freq28 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant4.8GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.062" L x 0.035" W (1.58mm x 0.89mm)
Height - Seated (Max)0.040" (1.02mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S0603-10NG1C
Related LinksS0603-, S0603-10NG1C Datasheet, API Delevan Distributor
S0603-10NG1C Details Description
Related parts for S0603-10NG1C
MOSFET N-CH 100V 70A TO-3P datasheet.pdf
IC OP AMP VCOM DRIVE 8UMAX datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 7.5V 8W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
K60703C TOOL KIT datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.3M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES NETWORK 4 RES MULT OHM 4SIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 18W datasheet.pdf