API Delevan S0603-10NJ3D
S0603-10NJ3D picture photo
Mfg. Part Number
S0603-10NJ3D
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10NH 700MA 160 MOHM
Datasheet Download
S0603-10NJ3D.pdf
Availability of S0603-10NJ3D
QUANTITY
S0603-10NJ3D Order Process
Ship out your order
Specifications of S0603-10NJ3D
Internal Part NumberEIS-S0603-10NJ3D
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS0603
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreAlumina
Inductance10nH
Tolerance±5%
Current Rating700mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)160 mOhm Max
Q @ Freq28 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant4.8GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.062" L x 0.035" W (1.58mm x 0.89mm)
Height - Seated (Max)0.040" (1.02mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S0603-10NJ3D
Related LinksS0603-, S0603-10NJ3D Datasheet, API Delevan Distributor
S0603-10NJ3D Details Description
Related parts for S0603-10NJ3D
IC TXRX E1 1-CHIP 5V IND 44-PLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 12NS 28SOJ datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS GHD VERT SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 82 OHM 5% 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf