API Delevan S0603-33NF1C
S0603-33NF1C picture photo
Mfg. Part Number
S0603-33NF1C
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 33NH 600MA 250 MOHM
Datasheet Download
S0603-33NF1C.pdf
Availability of S0603-33NF1C
QUANTITY
S0603-33NF1C Order Process
Ship out your order
Specifications of S0603-33NF1C
Internal Part NumberEIS-S0603-33NF1C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesS0603
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreAlumina
Inductance33nH
Tolerance±1%
Current Rating600mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)250 mOhm Max
Q @ Freq37 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant2.3GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.062" L x 0.035" W (1.58mm x 0.89mm)
Height - Seated (Max)0.040" (1.02mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S0603-33NF1C
Related LinksS0603-, S0603-33NF1C Datasheet, API Delevan Distributor
S0603-33NF1C Details Description
Related parts for S0603-33NF1C
CAP FILM 2700PF 5% 200VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 28PLCC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 6POS datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 36PF 100V NP0 1812 datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 850MA 323 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
SHEET PLYMR RESIN 19.1MM SQ 5/PK datasheet.pdf